Переглянути фотогалерею
Цього року під час науково-пошукової експедиції музейним працівникам пощастило познайомитися з Ярославом Петровичем Петрівим – мешканцем смт Коропець Монастириського району, що на Тернопільщині. Ярослав Петрович не лише живий свідок буремної української історії ХХ ст., а й активний її творець. Він є представником того покоління молоді, яке за покликом серця, здавалося б, у безнадійній ситуації, свідомо та самовіддано стало на шлях визвольної боротьби.
Батько Ярослава, як і десятки тисяч інших українців, брав участь у боях Першої світової війни у складі австро-угорської армії, воював на «італійському» фронті, чотири роки провів у полоні. Коли повернувся додому, очолив місцеву «Просвіту», перетворив власноруч збудовану хату, прикрашену маминою українською вишивкою, на читальню творів українських письменників – Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки.
Старший брат, який сповідував ідеологію українського націоналізму в 1930-х рр., радо вітав проголошення незалежності України 30 червня 1941р., був одним із творців УПА на Волині восени 1943р. та Української Головної Визвольної Ради в Карпатських горах улітку 1944р., а згодом за свої переконання був змушений назавжди полишити Батьківщину.
Виховуючись у родині справжніх патріотів, Ярослав також став на шлях визвольної боротьби. За власної ініціативи створив у школі молодіжну підпільну організацію націоналістичного спрямування «Юні друзі», до складу якої увійшли товариші по навчанню, а також рідні й близькі люди. Пізніше Ярослав Петрович склав присягу юнацької мережі ОУН, упродовж 1948 – 1953рр. був зв’язковим (псевдо «Хміль») референта Служби безпеки Бучацького надрайонного проводу ОУН – «Мирона», кількох місцевих боївок.
Восени 1953р. біля с. Яргорів радянські спецслужби розсекретили криївку. У знайдених там документах згадувався повстанець на псевдо «Хміль» – Ярослав Петрів.
Далі в його житті були катівні львівських в’язниць, перебування в радянських таборах, постійні переслідування, звільнення з роботи, заборони на проживання, зокрема в Івано-Франківську.
Ярослав Петрович передав на довічне зберігання до музею автентичні реліквії, що закарбували на собі дух тієї буремної епохи. Вони допоможуть сучасникам глибше пізнати історію багатостраждальної, на той момент бездержавної, української нації. Серед безцінних предметів – унікальна клятва юного борця за Волю України, вироки радянських Військових трибуналів, документальні свідчення про життя в умовах постійного переслідування за те, що боровся за свою Батьківщину, раритетні світлини повстанського та табірного життя тощо.
Незважаючи на поважний вік (85 років!), пан Ярослав сповнений життєвих сил та енергії. Усією душею вболіваючи за Україну, переймаючись тими тяжкими випробуваннями, які нині випали на її долю, він і тепер намагається змінити державу на краще, бере активну участь у суспільному та політичному житті свого краю, допомагає громаді, опікується перепохованням та освяченням могил полеглих українських повстанців. Після знайомства з такими людьми віриться, що Україна стане успішною демократичною державою.