Переглянути фотогалерею
Війни та масштабні військові конфлікти передбачають значні втрати серед військовослужбовців. Їх поділяють на безповоротні та санітарні. Останню категорію втрат складають бійці та командири, які захворіли або зазнали поранення під час ведення бойових дій.
Одужання і повернення в стрій воїна надзвичайно важлива справа. Первинну медичну допомогу санінструктори та санітари надають безпосередньо в умовах бою. Від їхньої витривалості, професійності та мужності залежить життя бійців. Вони дбають, аби ті не стікали кров’ю, не помирали від больового шоку, були вчасно евакуйовані з-під вогню і відправлені до санітарних батальйонів.
У Червоній армії під час Другої світової війни посади санінструкторів здебільшого обіймали дівчата та жінки, які попередньо проходили прискорений курс навчання з надання медичної допомоги.
Виносити поранених із поля бою мали право лише вони. Нікому іншому супроводжувати їх не дозволялося, подібні спроби розцінювалися як ухиляння від бою. За штатом санінструктор у стрілецькій роті був один, а поранених під час бою набиралося десятки, а то й сотні.
Слід також врахувати й те, що поранені чоловіки важили набагато більше, ніж могли подужати підняти медпрацівниці. Окрім врятування поранених військовослужбовців, вони зобов’язані були ще й винести їхню зброю.
Чимало медпрацівників за заслуги та подвиги удостоєні високих бойових нагород. Однак у середовищі санінструкторів, фельдшерів та медичних сестер особливою повагою користується нагорода Міжнародного комітету Червоного Хреста – медаль імені Флоренс Найтінгейл. Її присуджують за виняткову відданість своїй справі та хоробрість під час надання допомоги пораненим і хворим як у воєнний, так і в мирний час.
У фондовому зібранні музею зберігається три дипломи до цієї медалі. В одному з них зазначено: «Пані Людмилі Антонівні Родіоновій». Ця «пані» – проста жінка, киянка. Глибоку повагу й захоплення викликає її ратний подвиг. На фронті Людмила Родіонова пройшла шлях від санітарки до фельдшера батальйону, від рядового до старшого лейтенанта медслужби. Молода дівчина особисто з поля бою винесла 160 поранених бійців і командирів. Під час війни вона зазнала п’яти поранень.
Нелегким був її бойовий шлях, складною виявилася й повоєнна доля. Довелося полишити дівочу мрію стати актрисою драматичного театру та активно включитися у процес відновлення народного господарства. Тривалий час Людмила Родіонова працювала на відбудові шахт Донбасу, потім – у Києві завідувачем бібліотеки заводу «Арсенал».
У 1975 р. Людмила Антонівна була нагороджена медаллю імені Флоренс Найтінгейл, проте це не єдина її висока нагорода. Восени 1941 р. на річці Міус, під Таганрогом, дивізія, у якій служила санітарка Родіонова, зупинила колону ворожих танків. У цьому бою вона з револьвера власноруч розстріляла німецький танковий екіпаж і зупинила ворожу машину, зазнавши при цьому важкого поранення. Людмила Антонівна була представлена до нагородження орденом Леніна, однак у молосі військового протистояння її документи загубилися. Вручення саме цієї нагороди відбулося лише в 1973 р. завдяки наполегливій пошуковій роботі її однополчан.
Медаль імені Флоренс Найтингейл заснована в 1912 р. Лігою Міжнародного Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. Номінація кандидатів відбувається раз у два роки. Список нагороджених оголошується 12 травня, у день народження Флоренс Найтінгейл (1820 – 1910) – сестри милосердя і громадської діячки Великобританії, яка запровадила принципи санітарії і догляду за пораненими під час Кримської війни 1853 – 1856 рр.
Перше нагородження цією медаллю відбулося в 1920 р. Слід зазначити, що дана відзнака є доволі рідкісною, донині відбулося близько 1 500 нагороджень.
Радянський Червоний Хрест перші подання до нагородження медаллю імені Флоренс Найтінгейл представив у 1961 р. Усього за роки існування Радянського Союзу цією медаллю було нагороджено 46 радянських жінок — медичних сестер, військових фельдшерів, санітарних інструкторів та інших медичних працівників. Усі вони нагороджені за свою самовіддану працю в роки Другої світової війни.
Як уже зазначалося вище, на зберігання до фондового зібрання музею переданий диплом до цієї медалі, який належав Людмилі Антонівні Родіоновій, а в експозиції залу, присвяченого биті за Дніпро та визволення Києва, можна ознайомитися з дипломом Героя Радянського Союзу Марії Захарівні Щербаченко.
Присудження медалі імені Флоренс Найтінгейл відбувається і в незалежній Україні. 23 українські медичні сестри удостоєні цієї високої нагороди. Серед них – Валентина Іванівна Плахотна, нагороджена цією медаллю 2005 р. за надання медичної допомоги пораненим військовослужбовцям під час війни в Афганістан (1979 – 1989 рр.). Її нагородний диплом є складовою частиною експозиції «На чужих війнах».